Nejlevnější povinné ručení

Jak si vybrat dobrého lektora cizího jazyka?

Jak si vybrat dobrého lektora cizího jazyka - Tomáš Nábělek bez-jazykovky.cz fb

Když se chcete připravit na zkoušku, zlepšit se v cizí řeči nebo si rozšířit jazykové znalosti v určitém oboru, je nejlepší volbou jazykový kurz. Kvalita výuky v kurzu ale závisí především na osobnosti lektora.

 

Až budete hledat vhodný kurz, měli byste si vybírat právě podle lektora – podle sympatií, jeho zkušeností, referencí atp. Jestliže ale zvolíte kurz v rámci jazykové školy, pak možnost volby mít nebudete a svého vyučujícího poznáte až na první hodině.

Je tedy čistě na vás, jestli si lektora vyberete sami mezi těmi, kteří působí takzvaně na volné noze, nebo zvolíte jistotu jazykové školy. Pokud se rozhodnete pro první variantu, zde je několik rad, jak najít  dobrého lektora.

 

Podle čeho (ne)vybírat lektora cizích jazyků?

 • Podle ceny:

  Není důležité, kolik lektorovi zaplatíte, ale jak kvalitní výuku vám za požadovanou cenu poskytne. Může se totiž stát, že zvolíte nejlevnější kurz, ale peníze vyhodíte oknem, protože si z něj nic neodnesete.

 • Podle referencí:

  Zjistěte si o lektorovi co nejvíce informací z jeho profilu na stránkách jazykové školy či zprostředkovatele kurzů, z jeho osobních stránek apod. Zajímejte se o jeho vzdělání (napoví absolvované doplňkové kurzy pro pedagogy), předchozí praxi (kde a jakou skupinu studujících vyučoval) a jeho zájmy (mohou napovědět o jeho zaměření).

 • Podle schopností lektora:

  Dokáže naučit? Používá efektivní metody výuky? Umí při výuce zaujmout?  Motivuje studenty? Odpovědi na tyto otázky získáte např. z návštěvy či ukázkových hodin lektora nebo z doporučení dřívějších absolventů jeho kurzů.

 • Jaké kurzy nabízí:

  Má v nabídce kurzy, které vám pomohou zlepšit gramatiku na zkoušku? Nebo potřebujete, aby vás rozmluvil před zahraniční cestou? I v tomto se zaměření lektorů liší a je třeba to při výběru zohlednit.

 • Komu jsou jeho kurzy určené: 

  Jazykoví lektoři mají vzhledem ke svým zájmům a pracovním zkušenostem různá zaměření – věnují se dětem předškolního věku, tzv. „věčným začátečníkům“, zaměstnancům (manažerům, zdravotním sestrám, technickým pracovníkům apod.). Při výběru lektora a jeho kurzu toto vezměte v úvahu, abyste se např. jako student, který se chce připravit na zkoušky, nepřihlásili do kurzu pro pokročilé začátečníky, který zdaleka nepokryje vaše potřeby.

 

5+1 důvod, proč se cizí jazyk začít doučovat co nejdřív

Až se budete rozhodovat pro jazykovou školu, jazykovou agenturu nebo lektora na volné noze, neváhejte dlouho. S výukou jazyků je nejlepší začít co nejdříve – ne proto, že se s rostoucím věkem snižuje schopnost učit se a pamatovat si cizí slova (v jazycích se můžete vzdělávat třeba i po šedesátce), ale i proto, že:

 • vám řeči umožní dorozumět se i v cizích státech a lépe poznávat jejich kulturu,
 • nebudete vnímat žádné jazykové bariéry,
 • budete i při zahraničních cestách samostatní,
 • otevřou se vám nové možnosti na trhu práce,
 • zvýšíte si sebevědomí, když budete plynule hovořit cizím jazykem.

A navíc, i když mluvíte dobře, stále je oč si rozšiřovat své jazykové obzory!

Tagy: