Oksana Polulikh: Ruština vám otevře nepoznaný svět bohaté ruské kultury

Polulikh FB bez-jazykovky

Oksana Polulikh přišla z Ukrajiny do České republiky před osmi lety. Naši řeč si rychle osvojila, a tak působila v šumperské nemocnici jako sanitářka. Své letité zkušenosti s oběma jazyky dnes využívá k výuce ruštiny. A jak říká, naučit se ruštinu znamená objevit četné zajímavosti rusky mluvících zemí.

 

Na portálu bez-jazykovky.cz nabízí kurz ruštiny pro maturanty, ruštinu pro mírně pokročilé, konverzaci i kurz ruštiny online. Přitom se sama musela před pár lety učit češtinu – a právě proto tak dobře chápe problémy, s nimiž se studenti potýkají. „V České republice trvalé žiji už 8 let. Stále se učím. Zpočátku pro mě bylo těžké vyslovit „ř“, „ž“ a „ý“. Také používání čárek a háčků byl docela problém – v ruštině nejsou.“

Že je čeština náročný jazyk (dokonce i pro nás, rodilé mluvčí), všichni dobře víme. Každý cizinec, který se ji naučí, tak zaslouží obdiv. Přesto se ale nedá říct, že by se Češi, vytrénovaní svou náročnou mateřštinou, jiné jazyky učili snáz. Neplatí to dokonce ani u ruštiny, která je češtině jako slovanský jazyk do jisté míry podobná. „Moji studenti mají problémy například se skloňováním. Taky měkkost ruštiny je pro ně oříšek – v ruštině, na rozdíl od češtiny, je tvrdost a měkkost ve výslovnosti hodně znát,“ prozrazuje Oksana Polulikh, s čím se její klienti a klientky nejčastěji potýkají.  Speciální metody výuky ale prý nevyužívá, pracuje s vlastními zkušenostmi. „Zvláštní metody nemám. Mým cílem je studenty rozmluvit a dodat jim sebevědomí, aby mohli bez obav mluvit rusky, aby viděli ve studiu smysl.

 

Rusky mluvící země stojí za poznání

Podle Oksany Polulikh stojí za to si ruštinu osvojit – už proto, že vám umožní nový pohled na kulturu rusky mluvících zemí a otevře dveře k poznání jejich historie. „Ruština je krásný, melodický jazyk. Myslím, že například číst Puškina, Tolstého nebo Bulgakova v originále je velkým a neopakovatelným zážitkem. Už proto doporučuji naučit se ji.

Rusky mluvící země jsou zkrátka historicky i kulturně bohaté a mají co nabídnout. Českými turisty jsou ale zatím málo vyhledávané. Pokud rádi cestujete a chcete poznávat krásy cizích zemí, neměli byste státy bývalého východního bloku přehlížet jen z jistých předsudků. „Určitě bych doporučila navštívit Ukrajinu. Sama jsem Ukrajinka, pocházím z města Lviv, které za návštěvu rozhodně stojí. Je to krásné, starobylé město.  Ruštinou se ale domluvíte snadno jak na Ukrajině, tak v dalších postsovětských zemích – každý si tak může vybrat podle svých představ. Za poznání stojí i zdejší gastronomie – z jídla doporučuji ochutnat například ukrajinský boršč nebo varenyky.“

Pokud si nechcete to všechno nechat ujít, vyberte si některý z kurzů Oksany Polulikh. Jak tato sympatická lektorka říká: „Jde jen o to nebát se a odhodlat se!